Home 

 

The Angels       

 Operní show o muzikálních andělích

 s ďábelskými sklony

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hudba: Lukáš Hurník                               Fotogalerie       Video z premiéry (klikněte dole na Přehrát)

Libreto: Petr Čenský

 

Premiéra: 1.6.2006 – Národní divadlo, projekt Bouda, v rámci Pražského jara

Další představení: 2., 3., 7., 8., června

Koprodukce Národního divadla, Dětské opery Praha a Českého rozhlasu

 

Dirigent: Jan Kučera

Režie: Gabriela Haukvicová

Scéna: Renata Weidlichová                    Ukázka partitury v pdf    Ukázka MP3     Recenze

 

Obsazení: Michal Klamo, Livia Venossová, Daniel Hůlka, R. Schwab, Jiří Hájek, Alfréd Hampel, Jiřina Marková – Krystlíková,  Petr Pelzer ad.

Sbor a sólisté Dětské opery Praha

Orchestr: Symfonický orchestr Českého rozhlasu

 

 

           

THE ANGELS – děj

 

            Byl jednou jeden – tentokrát anděl jménem Asbeel. Ale rozhodně nepatří mezi ledajaké tuctové anděly, jaké jsme vídávali v klasických českých pohádkách; právě se v něm bouří hormony, štve ho nudná sterilita a zpátečnictví nebeského království a chce udělat něco velkého.

            T.č. si Asbeel právě odkrucuje dva roky povinné andělské služby na zemi jako strážný anděl mladé hudební manažerky, takže má skvělou příležitost ledasco poznat a přiučit se pozemským neřestem. Když se vrátí do nebe, kde se zpívají žalmy a Biblické písně op. 99 Antonína Dvořáka, kde si andílci hází s míčem a kde svatou Cecílií a andělem hudby Israfelem je přísně vyžadován pořádek a klid a ctnostný život,  způsobí na protest malou výtržnost, za kterou je ale sv. Cecílií a Israfelem nekompromisně potrestán.

            Tím přetekla poslední kapka poháru trpělivosti, a proto Asbeel dojde k přesvědčení, že musí nebesům ukázat, zač je toho loket a že jedině kulturní revoluce může změnit zoufalé nebeské poměry. Za tímto účelem se vydá do hudebního klubu Peklo, kde si ďáblové                     a ďáblata užívají diskotéku a nevázaný způsob života, aby se naučil zpívat a tancovat jako oni a potom to mohl aplikovat na Boží chvály…

 

            Zvládne Asbeel pekelný styl? Nezamiluje se do jedné z krásných ďáblic, kterými peklo oplývá? A podaří se mu nakonec přesvědčit nebe? Nebo to dopadne nakonec úplně jinak?

 

 

 

V novém muzikálově-operním projektu The Angels se autoři, skladatel Lukáš Hurník a libretista Petr Čenský, snaží překonat tradiční dělení na vážnou a populární hudbu a do svého divadelního světa vtahují operní árie i písně současné populární hudby; na jednom jevišti se potkávají operní pěvci s muzikálovými herci. A nezáleží na tom, zda jste velcí nebo malí, máte rádi  klasickou nebo moderní populární hudbu, každý si přijde na své. Pestré,  zábavné a umělecky rafinované představení pro celou rodinu a pro všechy milovníky dobré hudby, jaké tu ještě nebylo! Podíváte se na diskotékovou show, stanete se přímými účastníky koncertu, uslyšíte, jak se symfonický orchestr snaží hrát jako kapela Deep Purple, stanete se svědky velké bitvy mezi nebem a peklem… a bude toho mnohem víc! Přijďte a uvidíte! Ten příběh zná každý z vás. Možná jste ho i sami zažili: vzpoura teenagerů, kteří se zrovna po hlavě vrhají do života, proti poněkud usedlým rodičům přísných mravů, kteří mladým připadají tak trochu jako z jiného světa.  Je to věčný koloběh života, jak o tom svědčí úryvek z  písně Padlej anděl, kterou v The Angels uslyšíte

 

Puberta je skvělej věk,

jó, kdy se život rozjíždí

do mejdanů, do lásek bez vrásek,

vždyť nezná žádnejch obtíží.

Jó, puberta je skvělej věk

jó, jó, jó, teenager je světa král,

ale zeměkoule se klidně točí dál. 

 

Puberta je krušnej věk,

duši máš už vyzrálou.

Hovor vede  z pohádek do hádek

s lidmi, co nic nechápou.

Jó, puberta je krušnej věk,

jó, jó, jó, svět pokaždý zlýho hrál,

nám se zeměkoule klidně točí dál.

 

Teenager je padlej anděl,

anděl s ďáblem v těle.

Odrost dětský nevinnosti

a do víru zkušeností

po hlavě se vrhá směle!

                 

Do podobné situace se dostal i Asbeel. Nebe a peklo nejsou zas tak nepodobné zemi, nejsou to biblická místa věčné blaženosti a věčného zatracení, ale jsou spíše jakýmisi projekcemi určitých vybraných znaků a prvků naší běžné skutečnosti. Takže i andělé mají spoustu starostí, mají různé povahy a hodnoty. Všechno se v The Angels točí kolem hudby: Asbeelovi vážný žalm, kterým andělé tradičně oslavují Boha, začne připadat nudný a raději by spíš chválu v moderních rytmech. A konflikt je na světě. Jak se podaří vyřešit tento andělský generační spor? Je to vůbec možné? Přijďte na představení The Angels a uvidíte!